Miután megérkeztünk új lakóhelyünkre, első dolgunk volt felkutatni a helyi sajtót. Úgy gondoltuk, ha már a netről nem tudjuk meg, hogy mi történik a városban, hagyományosabb információforrás után kell néznünk. Persze nem volt egyszerű dolgunk, a boltokban ugyanis kizárólag a megyei napilapot találtuk meg. De nézzük, mit érdemes beszerezni, ha (időben vagy utólag) értesülni szeretnénk a paksi eseményekről.
.jpg)
Gyerekkorunk óta tudjuk, hogy a megyei napilap a vidéki élet alfája és omegája. Amíg Budapesten éltünk, volt időnk megfeledkezni erről, de most újra szembesültünk vele, hogy a várost érintő hírekről, a környékbeli programokról, a beszédtémákról szinte csak innen szerezhetünk tudomást. Pakson a Tolnai Népújság a megyei napilap, hétfőtől szombatig jelenik meg, illetve vasárnapi kiadása is van. Az előfizetés, ami (főleg a kezdeti időkben) erősen ajánlott, egy hónapra 2445 forint, hosszabb távra sincs kedvezmény, azaz ez az összeg szorzódik negyedéves, féléves, éves előfizetés esetén is. A Vasárnapi Tolnai Népújságra külön lehet előfizetni, ez havi 610 forint pluszban. A lapban gyakorlatilag mindent megtalálunk, ami tágabb otthonunkat, a megyét érinti: a cikkek az összes fejlesztésről, eseményről, politikai vitáról, sporthírről beszámolnak, de van magazinoldal, horoszkóp, receptek, hirdetések, időjárás és programajánló is. A Tolnai Népújság online verziója a TEOL, amit rendes internet-hozzáférés hiányában eddig nem sikerült alaposan megvizsgálnunk.
.jpg)
A vidéki élet második pillére a helyi lap. A Paksi Hírnököt az önkormányzat adja ki, hetente kétszer jelenik meg és ingyenes. Hozzájutni elvileg élelmiszerüzletekben, intézményekben és újságosstandokon lehet, de mint kiderült, érdemes a megjelenés napján próbálkozni, különben nem biztos, hogy meg is fogjuk találni a felsorolt helyeken. Mi két helyről tudunk, ahol megjelenés után biztosan van: az egyik a Polgármesteri Hivatal portája, a másik a mellette lévő Irodaház. A Paksi Hírnök is létezik az interneten, van egy blogjuk, ahová általában naponta több poszt is felkerül, így a legfontosabb tudnivalókért érdemes ránézni időnként.
.jpg)
Saját postaládából, a társasház közös postaládájából és egyéb gyűjtőhelyekről lehet hozzájutni még némi információhoz. Mi eddig három pluszkiadvánnyal találkoztunk: a Tolna megyei Extra és a Paksi Hétről Hétre hetente megjelenő hirdetési újságok, amik nagy szolgálatot tesznek a kezdő helyieknek, jól összefoglalják ugyanis, hogy milyen üzletek, szolgáltatások hol érhetők el a közelben. A harmadik kiadvány egy kakukktojás, a Városi Művelődési Központból oroztuk el és egy helyi programismertető. Úgy tudjuk egyébként, hogy a Művelődési Központ időnként eljuttatja a programfüzetét a háztartásokba, de ilyennel személyesen még nem találkoztunk, így az információt sem megerősíteni, sem cáfolni nem tudjuk.
Tudunk arról, hogy Pakson működik tévé (TelePaks) és rádió (Fortuna Rádió) is, ezekkel azonban még nem sikerült behatóbban megismerkednünk. Ahhoz, hogy semmiről ne maradjunk le, ezen kívül érdemes néhány honlapot is rendszeresen böngészni: a TEOL és a Paksi Hírnök mellett a város és a helyi művház weboldalán jelennek meg időnként hasznos tudnivalók.